Nasveti
Nasveti, kako zmanjšati občutljivost zob pri beljenju
- Dva tedna pred začetkom beljenja zob začnite uporabljati zobno pasto za občutljive zobe, ki vsebuje fluorid in 5 % kalijevega nitrata (Colgate sensitive, Sensodyne).
- Po nekajdnevnem čiščenju zob za nekaj ur čez dan ali čez noč vstavite šablono, ki vam jo je dal vaš zobozdravnik.
- Naslednji dan postopek ponovite, le da tokrat v šablono dodate še zobno pasto, ki ne vsebuje SLS (sodium lauryl sulphate), npr. Sensodyne, in jo prav tako nosite nekaj ur čez dan ali čez noč.
- Ko se boste s šablono počutili udobno, vstavite vanjo belilni gel, ki vam ga je dal zobozdravnik in upoštevajte njegova navodila.
- Med samim beljenjem (ko ne nosite šablone) si večkrat dnevno ščetkajte zobe z zobno pasto, ki vsebuje 5 % kalijevega nitrata in fluorid.
- Če se kljub temu pojavi občutljivost, naredite naslednje: prenehajte z beljenjem za dan ali dva in nato nadaljujte. Preidite iz nočnega beljenja na dnevno oziroma zmanjšajte čas beljenja zob. V času, ko si zob ne belite, vstavite v šablono desenzibilizirajoči gel ali zobno pasto za občutljive zobe in jo imejte v ustih 10–30 minut. Izmenično dajajte v šablono zobno pasto za zmanjšanje občutljivosti zob in belilni gel.
Napotki za čiščenje zob
Tri zahteve za ustrezno ščetkanje zob so: mehka ščetka, zobna pasta s fluorom ter ustrezen kot in vzorec čiščenja.
- Ščetka naj bo mehka, z zaobljenimi konicami in glavo, ki je dovolj majhna, da omogoča doseganje vseh predelov zob in ustne votline. Mehke ščetine omogočajo lažje odstranjevanje zobnih oblog pod robom dlesni, kjer se začenja tudi parodontalna bolezen. Zobno ščetko je treba zamenjati vsake tri do štiri mesece. Raziskave so pokazale, do so električne zobne ščetke z rotacijsko-oscilacijsko tehnologijo pri odstranjevanju zobnih oblog bolj učinkovite od drugih električnih oziroma mehanskih ščetk.
- Fluor v zobni pasti okrepi zunanjo plast sklenine in s tem zmanjša možnost nastanka zobne gnilobe.
- Ščetko postavite pod kotom 45˚ glede na rob dlesni na mesto, kjer se zobje stikajo z dlesnijo in začnite izvajati krožne gibe. Ti krožni gibi naj zajamejo področje zoba, ki meji na dlesen, rob dlesni ter področje dlesni ob zobu. Zobne obloge se namreč zadržujejo na spodnji tretjini zoba (ob dlesni). Poleg tega s tem načinom dlesen tudi masiramo. Ko naredimo 10–15 krožnih gibov, premaknemo zobno ščetko za dolžino njene glave in postopek ponovimo. Očistite vse površine zob tako na lični strani kot na strani jezika. Grizne ploskve čistite s kratkimi gibi naprej in nazaj. Na koncu očistite še jezik z gibi od korena proti konici jezika. Pri tem lahko daste na jezik tudi nekaj ustne vode. Čiščenje jezika omogoča odstranjevanje oblog, ki so vzrok slabega ustnega zadaha in omogočajo rast bakterij. Zobe očistimo vsaj dvakrat dnevno. Močnejši pritisk zobne ščetke ob zob ne bo zvečal učinkovitosti čiščenja, lahko pa povzroči umik dlesni od zoba in poškodbo zobne sklenine.
Napotki za beljenje zob
Pomembno je, da preberete naslednje napotke, še preden začnete z beljenjem zob.
Zobozdravstveni izdelki: Beljenje zob posvetli samo zobe, ne pa tudi zobozdravstvenih izdelkov, kot so zalivke, zobne prevleke, mostički ali drugi zobozdravstveni izdelki. Zato obstaja velika verjetnost, da bo po beljenju potrebna zamenjava vseh izdelkov z namenom, da se bodo barvno skladali z zobmi.
Rezultati: Tetraciklinsko zabarvani ali zobje s sivimi madeži se težje pobelijo in je zato končni rezultat zelo različen. Izpostavljena zobna korenina, ki nastane zaradi recesije dlesni, se ne bo pobelila.
Dolgotrajnejše beljenje zob lahko povzroči zeleno zabarvanje zob, ki imajo amalgamske zalivke. Beljenje zob z veliko prosojnostjo lahko povzroči še večjo prosojnost zob in posledično so ti še temnejši. Če imate kakršnakoli vprašanja ali skrbi glede beljenja, se pogovorite z zobozdravnikom.
Občutljivost: Vaše dlesni in zobje bodo najverjetneje postali občutljivi. Pri uporabi izdelkov, ki vsebujejo gel na osnovi peroksida je to normalno in ni nevarno. Občutljivost bo izginila nekaj dni po končanem beljenju zob. Če so med samim postopkom zobje preobčutljivi, si preberite napotke za zmanjšanje preobčutljivosti zob. Izdelek shranjujte nedosegljiv otrokom, ne uporabljajte ga, če ste noseči ali dojite. Z vstavljeno šablono ne jejte ali pijte. Med postopkom beljenja se izogibajte tudi kajenju in pitju kave, čaja ali vina.
Nega ustne votline po izdretju zoba
Čista in zdrava ustna votlina pospeši celjenje rane, nasprotno pa kajenje zavira celjenje, lahko pride tudi do različnih zapletov.
Počitek: Nekaj ur po posegu počivajte, prvi dan se izogibajte večjim naporom.
Otekanje: Oteklina je običajna, izginila pa bo v 2–3 dneh. Lahko jo zmanjšate s hladnimi obkladki ali ledom, ki ga držite na obrazu ob mestu izdretja.
Spiranje: Vsaj en dan ne spirajte ust. Naslednja dva dneva po obrokih in pred spanjem nežno spirajte usta s kamiličnim ali z žajbljevim čajem. Čaj mora biti dovolj hladen, da si ne opečete ust. Po eni minuti ga izpljunite in postopek ponovite.
Hrana: Prvi dan ne uživajte vroče in trde hrane ter alkohola. Izbirajte hladne pijače, uživajte mehko
oziroma sesekljano hrano. Izogibajte se tudi sesanju in dotikanju predela rane.
Krvavenje: Prvi dan je lahko prisotno rahlo krvavenje. Če se to zgodi, bodite v sedečem položaju oziroma če ležite, naj bo vzglavje višje. Z gazo 15 minut izvajajte pritisk na mesto izdretja ter, če je potrebno, postopek ponovite.
Bolečina: Po potrebi lahko vzamete protibolečinsko tableto, prepovedano pa je jemanje aspirina. Ob močnejši krvavitvi, hudi bolečini ali drugih spremembah nemudoma pokličite zobozdravnika.
Nega ustne votline po luščenju in glajenju korenin
Upoštevajte:
- Počakajte nekaj ur po posegu, preden boste jedli ali pili.
- Po posegu vam bo higienik predlagal zamenjavo ustne vode z ustno vodo Curasept, ki vsebuje 0,2 % klorheksidina. Poleg običajnega čiščenja zob uporabljajte ustno vodico dva tedna. Priporočamo, da v tem času uporabljate tudi zobno kremo Curasept ADS, ker ne izničuje učinka ustne vode. Če uporabljate zobno pasto, ki vsebuje SLS (sodium lauryl sulphate), pa počakajte vsaj uro po ščetkanju, preden boste ustno vodo uporabili.
- Pred spanjem si po ščetkanju in nitkanju zob še eno minuto ščetkajte jezik z zobno ščetko in zobno kremo Curasept.
- Če so vaši zobje občutljivi, uporabite zobno pasto Sensodyne po navodilih higienika.
- Če vam je zobozdravnik predpisal dodatna zdravila, jih jemljite po njegovih navodilih.
POMEMBNO: Kajenje je eden glavnih dejavnikov tveganja za razvoj parodontalne bolezni. Prav tako
kajenje zmanjšuje možnosti uspešnega zdravljenja vnetja obzobnih tkiv. Kajenje namreč zmanjšuje tako prekrvavitev dlesni kot obrambno sposobnost zaščitnih celic.
ZAPOMNITE SI: Povečana količina zobnih oblog v vaših ustih pomeni večjo verjetnost za napredovanje parodontalne bolezni. Če boste upoštevali zgornje nasvete, boste zmanjšali tveganje in pripomogli k uspešnosti opravljenega posega. V primeru težav nemudoma pokličite zobozdravnika.
Nega ustne votline po vstavitvi implantatov
Vedno si zapomnite, da se čista in zdrava ustna votlina celi hitreje kot zanemarjena.
- Prvi teden po operaciji si štirikrat dnevno spirajte usta z ustno vodo Curasept, ki vsebuje 0,2 % klorheksidina.
- Pričakujte, da bo prisotne nekaj otekline okrog operativnega mesta, in če je bila operacija v zgornji čeljusti, bo verjetno nekaj otekline tudi pod očmi. Da se temu izognete, si prva dva dneva hladite področje operacije s hladnimi obkladki ali ledom, ki jih držite na obrazu, in počivajte leže z višjim vzglavjem.
- Če vam je kirurg predpisal antibiotike, jih v celoti porabite.
- Vzemite protibolečinske tablete, še preden popusti lokalna anestezija in jih jemljite še nekaj dni. Pazite, da ne prekoračite dovoljenega dnevnega odmerka zdravila.
- Rahlo krvavenje iz rane je normalno. Če krvavenje ne popusti, s sterilno gazo dvajset do trideset minut izvajajte pritisk na mestu rane, če je potrebno, postopek ponovite.
- Če imate kakršnekoli skrbi ali vprašanja o pooperativnem stanju, brez obotavljanja pokličite zobozdravnika.
Postopek beljenja zob
Za čim večjo učinkovitost beljenja in čim manjšo občutljivost zob je pomembno, da belilni gel pravilno nanosite.
Pred beljenjem:
Pred beljenjem zob si natančno očistite in znitkajte zobe, saj je belilni gel najbolj učinkovit na čistih zobeh. Poskusite nositi šablono najprej brez belilnega gela, da se nanjo privadite. Bodite pozorni, da je šablona pred vstavitvijo belilnega gela čista in suha. Vlaga namreč zmanjša učinkovitost belilnega sredstva in upočasni postopek beljenja.
Nanašanje belilnega gela:
Ko nanesete belilni gel, bodite pozorni, da ne zapolnite celotne šablone. Majhno kapljico gela dajte v notranjost šablone na steno, ki je v stiku z vidnim delom zoba. Gel naj sega samo do polovice ploskve. Ne razmažite gela po šabloni. Po uporabi tesno zaprite brizgo z gelom. Na terapijo se večinoma porabi 0,5 ml belilnega gela po loku. Priporočamo vam, da si belite samo sprednjih 8–10 zob.
Vstavljanje šablone:
Vstavite šablono v usta in jo nežno potisnite na zobe. Višek gela, ki bo stekel iz šablone, obrišite z robčkom ali gazo, medtem ko jo držite na mestu z drugo roko.
Nošenje šablone:
Če si niste še nikoli belili zob, predlagamo, da si jih prvič belite le 30 minut. Če se preobčutljivosti zob ne pojavi, lahko podaljšate čas beljenja.
Opozorilo za belilne gele, ki vsebujejo karbamid peroksid:
- z gelom, ki vsebuje 10- ali 15-odstotno koncentracijo karbamid peroksida, si lahko belite zobe 2–4 ure enkrat ali dvakrat dnevno ali pa ponoči, če se ne pojavi preobčutljivost zob;
- belilni gel z 20-odstotnim karbamid peroksidom pa uporabljajte 30–60 minut enkrat ali dvakrat dnevno. Pomembno je, da ne presežete ene ure.
Belilni geli, ki vsebujejo hidrogen peroksid, se lahko uporabljajo 30–60 minut.
Po beljenju:
Iz ust odstranite šablono in z vodo splaknite usta. lz zob odstranite presežek gela in natančno oščetkajte in znitkajte zobe. V primeru preobčutljivosti zob uporabite gel za občutljive zobe.
Shranjevanje:
Šablone po vsaki uporabi očistite z zobno ščetko in mrzlo vodo. Šablone shranjujte v priloženi posodi, belilni gel pa v suhem in hladnem prostoru ter ga ne izpostavljajte toploti in neposrednim sončnim žarkom. Belilni gel lahko shranjujete tudi v hladilniku, ne smete pa ga zamrzniti.
Opomba:
- v povprečju dosežemo želeni učinek po 20–30 nanosih belilnega gela;
- daljši čas nošenja pospeši belilni učinek;
- učinke hitreje dosežete tudi z višjimi koncentracijami aktivnih snovi (karbamid peroksid ali hidrogen peroksida) v belilnih gelih;
- v prvih dveh urah gel doseže 50 % svojega učinka.
lzraščanje mlečnih zob
Okvirni čas izraščanja zob
Spodnji centralni sekalci | 5 do 7 mesecev |
Zgornji centralni sekalci | 6 do 8 mesecev |
Spodnji stranski sekalci | 9 do 11 mesecev |
Zgornji stranski sekalci | 10 do 12 mesecev |
Podočniki | 16 do 20 mesecev |
Prvi kočniki | 12 do 16 mesecev |
Drugi kočniki | 20 do 30 mesecev |
Grobo pravilo, ki velja do dveh let, je, da starost v mesecih minus šest da povprečno število zob v ustih. Vendar je odstopanje do treh mesecev v mejah običajnega.
Ravnanje:
Žvečenje gumijastih igrač (utrjevalcev dlesni) otroku olajša boleče izraščanje zob. Hladni predmeti najbolj pomirjajo dlesni, zato je priporočljivo, da jih shranjujete v hladilniku. Pazite, da bodo izdelki namenjeni temu namenu, varni ter enostavni za čiščenje.
Dodatno lahko omilite bolečine otroka tako, da mu dlesni masirate z gelom, ki vsebuje lidokain (npr. calgel).
Če je bolečina prevelika, lahko otroku daste tudi analgetik, ki vsebuje paracetamol (npr. calpol) in je brez sladkorja.
Spremembe v obnašanju otroka
Izraščanje zob je za otroka neprijetno. Tik preden zob izraste, so dlesni na dotik otekle in občutljive. Otroci bodo grizli prste in se izdatno slinili. Ostali znaki so grizenje ustnic in ostalih predmetov, razdraženost, nespečnost in jokanje ponoči.
Ostali simptomi kot so driska, kašelj, praskanje ušes, izpuščaji ali pa krči in vročina, niso povezani z izraščanjem zob. Ti simptomi so najverjetneje posledica manjših vnetij prebavil, ki so nastala zaradi vnašanja številnih predmetov v usta in so znak razvijanja lastnega imunskega sistema.